Pętla długów, brak perspektyw na ich uregulowanie. Właśnie dla takich sytuacji przepisy ustawy Prawo upadłościowe przewidują rozwiązania.
Upadłość konsumenta jest szansą na wyjście z impasu zadłużenia poprzez procedurę sądową, w ramach której sąd - oceniając sytuację ekonomiczną (stan zadłużenia i jego przyczyny oraz zawartość majątku osoby zainteresowanej) – decyduje o ogłoszeniu upadłości, następnie przy udziale syndyka doprowadza do likwidacji masy upadłości a ostatecznie do – najczęściej – umorzenia zobowiązań bez konieczności ich całkowitej spłaty – reset długów.
Istotnym warunkiem skuteczności wniosku jest posiadanie statusu konsumenta w chwili składania wniosku. Nie jest wykluczone poddanie procedurze upadłości konsumenckiej zaległości z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej.
W interesie potencjalnego upadłego jest, aby nie ukrywał żadnych długów i posiadał jak najwięcej informacji o stanie zadłużenia i osobach wierzycieli (nazwa, adres), którym jest dłużny należności. Dlatego nie należy wyrzucać wezwań do zapłaty, umów pożyczek bądź kredytów – tam właśnie są dane potrzebne do zgłoszenia wniosku o upadłość. Nie ma przeszkód by ogłosić upadłość także w przypadku posiadania jednego tylko długu w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie uregulować swoich zobowiązań i naraża się na proces sądowy a w dalszej konsekwencji egzekucję komorniczą.
Lecz nawet w sytuacji już rozpoczętej i wykonywanej egzekucji istnieje możliwość orzeczenia upadłości.
Możliwie jak najszybsze przeciwdziałanie rosnącemu zadłużeniu pomaga procesowi oddłużenia, gdyż sąd ocenia pozytywnie zapobiegliwość i intencję poddania się procesowi upadłości.
Pamiętaj! Oddłużenie jest Twoją szansą na nowe życie bez wcześniejszych zobowiązań.